AKTUÁLNE

Slovenský RYBÁR
Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte. Niektoré funkcie sú pre neprihlásených nedostupné (vkladanie príspevkov, hlasovanie, ...)!
Nedostali ste váš aktivačný email?

23.09.2019 20:04:55

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dĺžkou sedenia
Vyhľadávanie:     Pokročilé vyhľadávanie
FEBRUÁR - V novom čísle sa pozrieme na lov ostriežov pod ľadom, naučíme sa loviť kapry v studenej vode a naviažeme si prívlačové montáže na väčšie dravce. Dozvieme sa čo nové nám prinesie vyhláška k rybárskemu zákonu, ako aj mená výhercov predplatiteľskej súťaže. A mnoho iného...
233 095 príspevkov v 1 828 tém od 1 816 užívateľov
Najnovší užívateľ: skmareksk
* Domov Nápoveda Vyhľadávanie Prihlásiť Registrovať
+  Slovenský RYBÁR
|-+  Diskusia - feeder
| |-+  Feeder
| | |-+  VÝSTROJ A POMÔCKY PRI LOVE
| | | |-+  Feeder prut
« predchádzajúce ďalšie »
Strán: [1] 2 Tlačiť
Autor Téma: Feeder prut  (Prečítané 938 krát)
jozko
Newbie
*
Príspevkov: 8

Zobraziť profil
« kedy: 15. December 2018, 22:49:45 »

Ahojte,
asi je vela tém v štýle aky vybrat prut, som zaciatocnik, a takto tato tema nema vyzerat.
Mam myslim celkom konkretne poziadavky a preto verim ze mi poradite.
Hladam feedrovy prut. Doteraz som chytal na kapraky 3,6m 3lbs Mivardi. S feedrom nemam ziadne skusenosti.
Chytam hlavne na stojatych vodach, rybnik cca na 20 ha. Rad si zachytam pri brehu pri trávach, ale občas to hodim aj ďalej, prípadne vyveziem. Rád preplňujem kŕmidla šrotom, preto sa bojim zlomenia prútu, ale zase aj keď asi nepoznám ten pocit, chcel by som zažiť zdolávanie kapra na mäkký prút.
Študoval som si internetove zdroje a sice bez skusenosti ale z teorie sa mi zda, ze mam kupit prut 3,6m a medium, sklolaminat (vraj je pevnejsi a nenarocnejsi na udrzbu). Som ochotny investovat do 60-70 eur (nie viac) za 1 prut. K tomu navijak (+20eur), pripadne mam kapraky mivardi alcon carp, tie by sa nedali pouzit?
Viete mi daco poradit, kedze sa v tom vôbec neorientujem? Najlepsie niekto kto ma dany prut doma a moze odporucit. Pripadne aku zataz zvolit, ked chcem chytat najmä kapra, lae nechcem kupit feeder tvrdy ako kaprak, no zase aby som ho len tak nezlomil, ked sa chcem aj zahnat a rad preplnujem krmidlo.

Rovnako ma zaujima, na co si dat pozor pri kupe prutu, co urcite nekupovat, alebo co kupit Úsmev
Zaznamenané
Palusko
Hero Member
Príspevkov: 963

Zobraziť profil
« Odpoveď #1 kedy: 16. December 2018, 00:41:59 »

V prvom rade, feedrom sa nemozes zahanat ako kaprakom, feeder je jemna technika, teda relativne, lebo su aj xhevay pruty, ale to je specialna kategoria. Pokial nechces zachadzat do tychto extremov tak by ten kosik aj s krmivom nemal vazit viac ako nejakych 100-110 gramov. Tym ze chces chytat len na stojaku mas trochu ulahcenu situaciu, v rieke hlavne taznej by si musel pomer hmotnosti krmitka voci jeho naplni nepomerne dvyhat, niekde sa neda udrzat 100g krmitko, na stojaku ti stacia aj 10 az 30g krmelec, no zase na samozasek kapra je vhodne pouzit zataz okolo 50 a viac gramov. Od toho sa odvyja gramaz prutu po akej by si sa mal pozerat. Ja osobne pouzivam na stojaky najradsej pruty medzi 60-90g pokial ide o chytanie do nejakych 60m, na vecsiu dialku uz potrebujes tvrdsi prut okolo 110-150g. Dlzka 360 je v poriadku, ak chces parabolu pozeraj pruty oznacene ako comercial alebo method, ale nie je to pravidlo. Podotykam s parabolou daleko nedohodis, na parabole je dobra len jedina vec a to je zdolavanie. Na sklolaminat zabudni, vsetky pruty okrem 20 eurovych kolikov su uhlikove a lepsie pruty maju kompletne uhlikovu aj celu sadu spici.
Zaznamenané
MarcelX
Sr. Member
Príspevkov: 358

Zobraziť profil
« Odpoveď #2 kedy: 16. December 2018, 15:40:31 »

Ak chceš na feeder chytať len kapre tak skú pozrieť method feeder prúty značky ako spro, by Döme, trabucco a pod. Na stránke yellowfish.sk je dobrý výber a prijateľné ceny.
Zaznamenané
jozko
Newbie
*

Zobraziť profil
« Odpoveď #3 kedy: 18. December 2018, 08:11:24 »

Ďakujem za odpovede.
Už som nejaké prúty pozeral v predajni, a naozaj neviem ci do toho ist, mozno sa naucit najprv dobre robit klasicku kaprarinu a zjemnit ju predšpičkovým číhatkom, alebo feedrovými montážami a tak si zvýšiť počet záberov. Ale to už je iná téma.
ďakujem.
Zaznamenané
Palusko
Hero Member

Zobraziť profil
« Odpoveď #4 kedy: 18. December 2018, 22:38:10 »

Ďakujem za odpovede.
Už som nejaké prúty pozeral v predajni, a naozaj neviem ci do toho ist, mozno sa naucit najprv dobre robit klasicku kaprarinu a zjemnit ju predšpičkovým číhatkom, alebo feedrovými montážami a tak si zvýšiť počet záberov. Ale to už je iná téma.
ďakujem.

Feeder a kaprarina su podla mna hrusky a jablka, feeder je zalozeny na jemnote, castom prehadzovani a aktivnom love. Kaprarina je o lehatku a pive Úsmev
Zaznamenané
PEPO
Hero Member
Príspevkov: 5 669

Zobraziť profil
« Odpoveď #5 kedy: 19. December 2018, 08:37:05 »

Ďakujem za odpovede.
ďakujem.

Feeder a kaprarina su podla mna hrusky a jablka, feeder je zalozeny na jemnote, castom prehadzovani a aktivnom love. Kaprarina je o lehatku a pive Úsmev
Ale on si myslí že dá na kaprovú udicu košík a myslí si že ja ks tým vybabral Smiech Smiech Smiech
Zaznamenané

Furt pri Vode-Co bůh spojil, člověk nerozdělí. Co já rozebral, ani bůh nedá dohromady.
jozko
Newbie
*

Zobraziť profil
« Odpoveď #6 kedy: 21. December 2018, 12:42:13 »

No a nie je to tak? Smiech
A teraz vazne:
pozeral som pruty, ma niekto niektory s tychto prutov? Vedeli by ste z nic, pripadne nieco podobne poradit? Vďaka vopred!

https://www.yellowfish.sk/DELPHIN-MAGMA-MEDIUM-FEEDER-360-120gr-d1094.htm
https://www.yellowfish.sk/TRABUCCO-SELEKTOR-XS-MASTER-FEEDER-360CM-90G-d1059.htm
https://www.parys.sk/shimano-prut-feeder-alivio-cx-3-6-m-100-g
https://www.parys.sk/giants-fishing-prut-clx-feeder-tr-medium-3-6-m-100-g-navijak-teben-lv300-zadarmo
https://www.parys.sk/mivardi-prut-enigma-feeder-3-6-m-30-90-g
https://www.rybarskepotrebyryba.sk/eshop/12/feeder-pruty/Mivardi/Symphony-Feeder
https://www.parys.sk/giants-fishing-prut-lxr-feeder-3-6-m-50-100-g
https://www.parys.sk/mitchell-prut-tanager-feeder-3-6-m-60-100-g
https://www.parys.sk/giants-fishing-prut-fluent-feeder-xt-medium-3-6-m-100-g
https://www.parys.sk/delphin-prut-magma-ii-next-generation-3-6-m-90-g
« Posledná zmena: 21. December 2018, 16:15:22 od jozko » Zaznamenané
jozko
Newbie
*

Zobraziť profil
« Odpoveď #7 kedy: 21. December 2018, 16:16:49 »

Ďakujem za odpovede.
ďakujem.

Ale on si myslí že dá na kaprovú udicu košík a myslí si že ja ks tým vybabral Smiech Smiech Smiech

Mierne hej Úsmev Ale otázka znie, ci pri 100 g feedri, nebudem skoro na tom istom ako pri kaprakoch 3 lbs, ktore mam teraz Úsmev
Zaznamenané
MarcelX
Sr. Member

Zobraziť profil
« Odpoveď #8 kedy: 21. December 2018, 17:26:31 »

Mám doma delphin magma medium za tie peniaze dobrý prútik pokojne si kúp. Mňa ale feeder chytil tak som prešiel na kvalitnejšie prúty a rozdiel je cítiť. Každopádne na začiatok ten magma medium pokojne vezmi k nemu si kúp tento navijak https://www.yellowfish.sk/Navijak-by-Dome-Team-Feeder-Power-Fighter-4000-d3040.htm a budeš spokojný (aj ten navijak mám doma na jednom prútiku).
Kam chceš hádzať 100g kŕmitka? Ak chceš feedrovať na stojáku tak používaj ľahké košíky ja osobne nedávam ťažšie ako 45g napr teraz v zime používam 25g maličké košíky. Hlavne ak chceš mať z feedra pôžitok tak veľmi zjemni (náväzce mám v zime 0,10 - 0,14 v lete idem až na 0,16) samozrejme ale záleží aj od cieľovej ryby
Zaznamenané
jozko
Newbie
*

Zobraziť profil
« Odpoveď #9 kedy: 22. December 2018, 09:45:40 »

Mám doma delphin magma medium za tie peniaze dobrý prútik pokojne si kúp. Mňa ale feeder chytil tak som prešiel na kvalitnejšie prúty a rozdiel je cítiť. Každopádne na začiatok ten magma medium pokojne vezmi k nemu si kúp tento navijak https://www.yellowfish.sk/Navijak-by-Dome-Team-Feeder-Power-Fighter-4000-d3040.htm a budeš spokojný (aj ten navijak mám doma na jednom prútiku).
Kam chceš hádzať 100g kŕmitka? Ak chceš feedrovať na stojáku tak používaj ľahké košíky ja osobne nedávam ťažšie ako 45g napr teraz v zime používam 25g maličké košíky. Hlavne ak chceš mať z feedra pôžitok tak veľmi zjemni (náväzce mám v zime 0,10 - 0,14 v lete idem až na 0,16) samozrejme ale záleží aj od cieľovej ryby

Ďakujem, za odpoveď cieľ je kapor, 100g prut - to beriem aj s rezervou, ked dam 30 g krmidlo, + 40 g krmenj zmäsi + 30 g. rezerva proti zlomeniu prutu Úsmev Ale asi naozaj ten medium je postacujuci a budem sa uberat tymto smerom. A chodim hlavne na vodu - 40 ha priehrada, teda treba hodit aj kusok dalej.
Zaznamenané
MarcelX
Sr. Member

Zobraziť profil
« Odpoveď #10 kedy: 22. December 2018, 10:58:46 »

S tým prútom dohodíš relatívne ďaleko má dosť veľké očká ale hlavne si kúp vhodné kŕmitká niečo takéto https://www.yellowfish.sk/Kosik-Spro-Cresta-Speedfeed-velkost-L-d3076.htm
Zaznamenané
jozko
Newbie
*

Zobraziť profil
« Odpoveď #11 kedy: 22. December 2018, 13:46:23 »

S tým prútom dohodíš relatívne ďaleko má dosť veľké očká ale hlavne si kúp vhodné kŕmitká niečo takéto https://www.yellowfish.sk/Kosik-Spro-Cresta-Speedfeed-velkost-L-d3076.htm
Bavime sa teda o tom mediumku - teda 120 g verzii.
Ak sa môžem ešte opýtať - nerozumiem trošku jedenej veci na feedri - aký je rozdiel v tom, či si kúpim a budem chytať na medium prúte 120 g s ultra light špičkou a s medium prútom 75 g  s tvrdou špičkou?
Mam teda ocakavat, ze s tou magmou 120 g budem vediet v ultra light spickou chytat malicke rybky rovnako ako s nejakym light prutom čo sa týka indikácie záberu na špičke? A rozdiel medzi týmito prútmi bude len v ich pevnosti a jemnosti ktoru vyuzijem skorej len pri zdolavani...?
To by si potom kazdy kupoval tvrdsie pruty a jemne spicky, preto nerozumiem. Veď tvrdsie pruty maju len vyhody - viac vydrzi, dalej sa da hadzat, tazsie krmidla...
Ďakujem.

Vyrabaju aj magmu 2. generácia - tam sa daju vybrat aj mensie zatazenia 90g a pod... nie je na kapre o velkosti 50 - 80cm co je moja cialova ryba, obcas väcsia toto idealna zataz, na tom 40 ha rybniku?
« Posledná zmena: 22. December 2018, 13:53:28 od jozko » Zaznamenané
MarcelX
Sr. Member

Zobraziť profil
« Odpoveď #12 kedy: 22. December 2018, 15:16:24 »

Zdolávať rybu na light prútiku je vačší zážitok prút je citlivejší a ohybnejší.
Špičky používaj na stojāku vždy tie najjemnešie lepšie uvidíš záber. Ja na stojákoch používam 0,5 alebo 0,75 oz
Āno bavili sme sa o tej magme medium 120g.
Tvrdšie prúty sa kupujú na ťažnejšie rieky. Napr na Dunaj potrebuješ poriade extra heavy prúty. Na stojákoch a pomalšie tečúcich riekach používam light prúty. Tebe by stačil light prút ale keďže chceš hádzať ťažké košíky tak potrebuješ medium.
Feeder je hlavne o veľkom počte rýb o presnosti a jemnosti. Aj 30g košík dohodíš celkom ďaleko Mrknutie
Zaznamenané
Palusko
Hero Member

Zobraziť profil
« Odpoveď #13 kedy: 22. December 2018, 18:43:35 »

Bavime sa teda o tom mediumku - teda 120 g verzii.
Ak sa môžem ešte opýtať - nerozumiem trošku jedenej veci na feedri - aký je rozdiel v tom, či si kúpim a budem chytať na medium prúte 120 g s ultra light špičkou a s medium prútom 75 g  s tvrdou špičkou?
Mam teda ocakavat, ze s tou magmou 120 g budem vediet v ultra light spickou chytat malicke rybky rovnako ako s nejakym light prutom čo sa týka indikácie záberu na špičke? A rozdiel medzi týmito prútmi bude len v ich pevnosti a jemnosti ktoru vyuzijem skorej len pri zdolavani...?
To by si potom kazdy kupoval tvrdsie pruty a jemne spicky, preto nerozumiem. Veď tvrdsie pruty maju len vyhody - viac vydrzi, dalej sa da hadzat, tazsie krmidla...
Ďakujem.

Vyrabaju aj magmu 2. generácia - tam sa daju vybrat aj mensie zatazenia 90g a pod... nie je na kapre o velkosti 50 - 80cm co je moja cialova ryba, obcas väcsia toto idealna zataz, na tom 40 ha rybniku?

Suhlasim s Marcelom, lahsi prut je o pocite, tazsi je kolik co len tahas na hulvata. Ale k tym spiciam este dopnim, Ide o viac veci:
1. na jemnej spici uvidis pochopitelne jemnejsie zabery
2 s jemnou spicou sa ovela horsie hadze takze ak chces hadzat velmi daleko daj najtvrdsiu, navyse vo velkej dialke to potrebujes aj viac dopnut takze tvrdsia je lepsia
3. na rieke su jemne spice nepouzitelne, prud vody ti ich bude moc ohybat
4. pokial nelovis na silnej rieke a nehadzes prilsi do dialky vyberaj spicu primeranu zatazi, ale toto je az ako posledny parameter
5. s kazdo spicou by si mal dokazat nahadzovat bezpecne vrchnu hranicu gramaze, ale treba si uvedomit ze s mekkou sa proste tie 100g zataze hadzu vemi nekomfotrtne a zase 4oz spica na 20g kosi je predimenzovana zbytocnost, na druhej strane kapor robi vecsinou aj tak jazdu, jemne zabery sa tykaju hlavne bielej ryby... ale niekedy aj kapor berie opatrne a mozes o nejaku rybu viac vytiahnut
« Posledná zmena: 22. December 2018, 20:13:55 od Palusko » Zaznamenané
jozko
Newbie
*

Zobraziť profil
« Odpoveď #14 kedy: 22. December 2018, 19:52:47 »

Vďaka obom za odpovede.
Mne vlastne ide hlavneo o bod "5" o nejaku rybu viacej vytiahnuť. Keďže zväzák na ktorý chodím sa niekedy v polovici júna zmení na púšť - rozumej - občas sa kapor pritrafí, ale treba si ho tam niekedy dosť dlho vysedieť. A práve preto hladám spôsoby ako si zvýšiť šance. A verím, že feeder môže byť to právé. Ajkeď keď su horuce letne dni, prekrmene ryby, vychytany rybnik, asi ani s feedrom neurobim dieru do sveta.
A ako napísal niekto vyššie, páči sa i práve metod feeder, ako som si napozeral nejaké videá, tak netreba ani nejako predkrmovať dopredu, len prísť a chytať (ano nemam romanticku predstavu, ze kapre budu skakat na hacik same), no verim ze to bude uspesnejsie ako ked chodim teraz s kaprakmi na 3 - 6 hodinove vychadzky, bez predpripravy - predkrmovania dopredu.
V neposlednom rade sa mi feeder proste páči, jednoduchosť, jednoduchosť a je to.
Zaznamenané
Strán: [1] 2 Tlačiť 
« predchádzajúce ďalšie »
Skočiť na:  

Prinášame neustále aktuálne novinky na trhu rybárskych potrieb. Rybárske potreby - novinky. Ponúkame vám kvalitné výrobky svetových výrobcov a značiek. Výrobcovia rybárskych potrieb. Slovenský RYBÁR | Poháňané SMF 1.1.5.
© 2005, Simple Machines LLC. Všetky práva vyhradené.
Sme najlepší v predaji rybárskych potrieb. Vyskúšajte náš e-shop www.rybarovsvet.sk. Pohodlie na rybačke doprajte aj svojej rodine kemping - rybárske stoličky, lehátka, bivaky.
Slovenský RYBÁR, s.r.o. vydavateľ magazínu Slovenský RYBÁR, predajca rybárskych potrieb OKFISH.SK, sídlo Andreja Hlinku 1039, 050 01 Revúca, reklamy@slovenskyrybar.sk