AKTUÁLNE

Slovenský RYBÁR
Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte. Niektoré funkcie sú pre neprihlásených nedostupné (vkladanie príspevkov, hlasovanie, ...)!
Nedostali ste váš aktivačný email?

23.09.2019 19:42:22

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dĺžkou sedenia
Vyhľadávanie:     Pokročilé vyhľadávanie
FEBRUÁR - V novom čísle sa pozrieme na lov ostriežov pod ľadom, naučíme sa loviť kapry v studenej vode a naviažeme si prívlačové montáže na väčšie dravce. Dozvieme sa čo nové nám prinesie vyhláška k rybárskemu zákonu, ako aj mená výhercov predplatiteľskej súťaže. A mnoho iného...
233 095 príspevkov v 1 828 tém od 1 816 užívateľov
Najnovší užívateľ: skmareksk
* Domov Nápoveda Vyhľadávanie Prihlásiť Registrovať
+  Slovenský RYBÁR
|-+  Diskusia o pripravovaných zmenách
| |-+  Vykonávacia vyhláška (spracované návrhy zmien)
| | |-+  § 14 MNOŽSTVO ÚLOVKOV A ICH EVIDENCIA
« predchádzajúce ďalšie »
Strán: [1] 2 Tlačiť
Autor Téma: § 14 MNOŽSTVO ÚLOVKOV A ICH EVIDENCIA  (Prečítané 5510 krát)
Jaro-moderátor
Hosť
« kedy: 13. Marec 2015, 20:16:21 »

(1) Loviaci pred začatím lovu rýb zapisuje do záznamu čitateľne bez možnosti
vymazania každý deň lovu s uvedením dátumu a čísla rybárskeho revíru, v ktorom
bude lov vykonávať.
Za začatie lovu sa považuje prvé nahodenie udice do vody.
Zdôvodnenie: Tento termín je potrebné jednoznačne definovať.

(2) Loviaci si môže privlastniť v jednom dni, aj keď loví vo viacerých rybárskych
revíroch, najviac
a) dva kusy kapra rybničného, zubáča veľkoústeho, šťuky severnej, sumca veľkého
alebo lieňa sliznatého, prípadne kombináciu dvoch kusov týchto druhov, ktorých
celková hmotnosť nepresiahne 5 kg
Navrhujeme doplniť amur biely.

Zdôvodnenie: amur biely je zo športového hľadiska rovnako hodnotná ryba.
b) štyri kusy lososovitých druhov rýb, lipňa tymiánového, podustvy severnej alebo
mreny severnej, prípadne kombináciu týchto druhov, alebo
Navrhujeme znenie: Štyri kusy pstruha dúhového, sivoňa potočného, podustvy
severnej alebo mreny severnej, prípadne kombináciu týchto druhov, ktorých celková
hmotnosť nepresiahne 5 kg.

(.c.) Dva kusy lipňa tymiánového? pstruha potočného, jazerného?  prípadne
kombináciu týchto druhov, ktorých celková hmotnosť nepresiahne 5 kg.

c) taký počet všetkých druhov rýb, ktorých celková hmotnosť nepresiahne 7 kg.
(3) Ak privlastnením si poslednej ulovenej ryby hmotnosť úlovku podľa odseku 2
písm. c) presiahne 5 kg, loviaci si môže privlastniť túto poslednú ulovenú rybu bez
ohľadu na jej hmotnosť.
(4) Ak si loviaci ako prvú privlastní rybu ktoréhokoľvek druhu, ktorej hmotnosť je
väčšia ako 5 kg, obmedzuje sa jeho denný úlovok na tento jeden kus ryby.
Navrhujeme obmedziť hmotnosť privlastnených na 5kg
Zdôvodnenie: Zníži sa tým počet privlastnených rýb a zvýši atraktivita rybárskych
revírov.

(5) Loviaci zapisuje ulovené a privlastnené ryby do záznamu, v ktorom uvedie druh
ryby, jej dĺžku a hmotnosť. Každú ulovenú rybu uvedenú v odseku 2 písm. a) a b)
zapisuje loviaci do záznamu okamžite po jej privlastnení.
Loviaci zapisuje ulovené a privlastnené ryby do záznamu, v ktorom uvedie druh ryby,
jej dĺžku a hmotnosť. Každú ulovenú rybu uvedenú v odseku 2 písm. a), b) a c)
zapisuje loviaci do záznamu okamžite po jej privlastnení.

Ostatné druhy rýb loviaci zapisuje do záznamu po skončení alebo prerušení lovu. Ak
loviaci nemal alebo si neprivlastnil úlovok, vyznačí túto skutočnosť po skončení lovu
rýb v zázname vyčiarknutím príslušných kolónok. riadkov
(6) Loviaci od 3 do 6 rokov môže loviť ryby výlučne v sprievode plnoletej osoby ktorá
za loviaceho zodpovedá. Táto osoba musí byť zároveň držiteľom rybárskeho
povolenia. Loviaci od 3 do 6 rokov môže loviť ryby s jedným rybárskym prútom bez
navijaku
. Privlastniť si môže v jednom dni taký počet všetkých druhov rýb, ktorých
celková hmotnosť nepresiahne 1 kg; ak privlastnením si poslednej ulovenej ryby
hmotnosť jeho úlovku presiahne 1 kg, môže si privlastniť túto poslednú ulovenú rybu.
Ak si ako prvú privlastní rybu ktoréhokoľvek druhu, ktorej hmotnosť je väčšia ako 1
kg, obmedzuje sa jeho denný úlovok na tento jeden kus ryby. Záznam za loviaceho
od 3 do 6 rokov vedie sprevádzajúca plnoletá osoba, ktorá je držiteľom povolenia
alebo osobitného povolenia.
(7) Loviaci od 6 do 15 rokov môže loviť ryby výlučne v sprievode plnoletej osoby,
ktorá za loviaceho zodpovedá. Táto osoba musí byť zároveň držiteľom rybárskeho
povolenia. Loviaci od 6 do 15 rokov môže loviť ryby s jedným rybárskym prútom s
navijakom.
Privlastniť si môže v jednom dni taký počet všetkých druhov rýb, ktorých
celková hmotnosť nepresiahne 3 kg alebo 2 kusy kapra rybničného, lieňa sliznatého,
zubáča veľkoústeho, šťuky severnej, sumca veľkého, boleňa dravého, lipňa
tymiánového alebo lososovitých druhov rýb. Ak privlastnením si poslednej ulovenej
ryby hmotnosť úlovku presiahne 3 kg, môže si privlastniť túto poslednú ulovenú rybu.
Ak si ako prvú privlastní rybu ktoréhokoľvek druhu, ktorej hmotnosť je väčšia ako 3
kg, obmedzuje sa jeho denný úlovok na tento jeden kus ryby. Za správne vedenie
záznamu za loviaceho od 6 do 15 rokov zodpovedá sprevádzajúca plnoletá osoba,
ktorá je držiteľom povolenia alebo osobitného povolenia.
( 8 ) Loviaci od 15 do 18 rokov môže loviť ryby ako plnoletá osoba, ktorá je držiteľom
povolenia alebo osobitného povolenia.
(9) Privlastnením si povoleného počtu a hmotnosti rýb sa denný lov rýb skončí.
(9) Privlastnením si povoleného počtu, alebo hmotnosti rýb sa denný lov rýb skončí.
(10) Loviaci pri love rýb medzi sebou udržiavajú vzdialenosť najmenej tri metre, ak sa
nedohodnú na menšej vzdialenosti. Pri love prívlačou alebo muškárením loviaci
medzi sebou udržiavajú vzdialenosť najmenej 20 metrov, ak sa nedohodnú na
menšej vzdialenosti.
Miesta na lov sa nesmú žiadnym spôsobom vyhradzovať.
(11) Privlastnené ryby v živom stave sa prechovávajú v dostatočne priestranných
sieťkach alebo v iných zariadeniach, ktoré zaručujú ich minimálne poranenie.
Každý loviaci prechováva svoje privlastnené úlovky samostatne.
Dodefinovať úlovky z predchádzajúceho dňa!!!!!!!!

(12) Ak sa loviaci rozhodne privlastnenú rybu neprechovávať v živom stave, dbá o to,
aby ju bez týrania usmrtil. Usmrtené ryby sa uchovávajú tak, aby bola možná
kontrola ich lovnej miery.
(13) Ak loviaci rybu v mieste lovu vyčistí a zbaví vnútorností, jej zvyšky nesmie vhodiť
do vody ani nechať na mieste lovu. Loviaci nesmie znečisťovať okolie miesta lovu,
vodnej plochy a pobrežných pozemkov.
(14) Ryby ulovené v čase ich individuálnej ochrany alebo ryby, ktoré nedosahujú
najmenšiu lovnú mieru, loviaci s náležitou opatrnosťou ihneď pustí späť do vody, a to
aj vtedy, ak sú akokoľvek poranené; platí to aj pri ostatných vodných organizmoch.
Ak nemožno takejto ulovenej rybe uvoľniť háčik bez jej poranenia, loviaci prestrihne
nadväzec a rybu pustí späť do vody i s háčikom.
(15) Loviaci pri love musí mať meradlo potrebné na zistenie dĺžky ulovenej ryby,
uvoľňovač háčikov a podberák.
Loviaci pri love musí mať meradlo potrebné na zistenie dĺžky ulovenej ryby,
uvoľňovač háčikov a podberák s priemerom minimálne 30cm.
.....alternatíva, vylovovacie kliešte pri love dravcov.

(16) Držiteľ povolenia odovzdá úplne vyplnený záznam do 15. januára nasledujúceho
roka po skončení jeho platnosti užívateľovi, ktorý ho vydal; záznam odovzdá aj vtedy,
ak v období, na ktoré sa povolenie vzťahuje, ryby nelovil. Ak držiteľ povolenia do
stanoveného termínu záznam neodovzdá, užívateľ mu nevydá povolenie na
nasledujúci rok.
(17) Spôsoby a spracovanie podmienok pre CHYŤ a PUSŤ.
« Posledná zmena: 13. Marec 2015, 20:18:57 od Jaro-moderátor » Zaznamenané
oreno
Hero Member
Príspevkov: 2 941

Zobraziť profil
« Odpoveď #1 kedy: 13. Marec 2015, 22:23:05 »

K §14 tolko, že okrem Ods. 2 ... a tak trochu Ods. 15 vsetko ostatne gut.
Teda, ten Ods.2 sa navrhovatelovi "vydaril" skoro na rovnakej urovni ako ten stávajúci Úsmev
V kazdom "pocetnom" limite pod pismenami a/ b/ c/ aj vahový limit 5kg?!?! Gúľam očami Sak to by potom privlastnenie napr. jedneho 4kg  kapra + tri kilove duhaky+ dva kilove potocaky bolo akoze kóšer  Úšklabok. Viem ze pani to tak nemysleli, ale aj tak Úsmev

Predkladam navrh, ktory sa popasaval s kusmi a kiláma podstatne lepsie. Aspon tedars ja tak sudim Vyvalujem oči! Super! Smiech
(Hmotnostny limit som postavil tam kde patri na zaciatok odseku, ako tomu bolo blahej pameti 15 rokov tomu dozadu ... a kde ako nadradena velicina aj patri.)

(2) Loviaci si moze privlastnit v jednom dni, a aj ked lovil na viacerych reviroch taky pocet vsetkych druhov ryb, ktorych hmotnost nepresiahne 5 kg

V mnozstve ryb privlastnenych v jednom dni mozu byt najviac:

a) 2 kusy z nasledujucej skupiny ryb: kapor, zubac, stuka, sumec, lien, amur, lipen, pstruh p., pstruh j.
b) 4 kusy z nasledujucej skupiny ryb: podustva, mrena, pstruh d., sivon p.

este poznamka k lipnovi a potocakovi , preco som ich prifaril do "ačka" ku kaprovi. Nukala sa analogia s mrenou a duhakom v "bečku"... a je to tak este jednoduchsie Smiech

este k tomu Ods.15 . Dali tam min. priemer podberaka 30 cm aby "vypiekli" s vlackarmi co nosili akvaristicke Smiech ... ale tí zase nieco vymyslia,  len aby nemuseli vlacit (myslim podberak). Apropo, moj raketak co bezne vlacim ma priemer obluka 25 cm  Neviem čo si myslieť/Nerozhodný
Zaznamenané
PEPO
Hero Member
Príspevkov: 5 669

Zobraziť profil
« Odpoveď #2 kedy: 14. Marec 2015, 06:54:47 »

(15) Loviaci pri love musí mať meradlo potrebné na zistenie dĺžky ulovenej ryby,
uvoľňovač háčikov a podberák.
Loviaci pri love musí mať meradlo potrebné na zistenie dĺžky ulovenej ryby,
uvoľňovač háčikov a podberák s priemerom minimálne 30cm.
.....alternatíva, vylovovacie kliešte pri love dravcov.
Tu by som doplnil,že podberák musí byť rozložený už pred začatím lovu/tj pred nahodením udice do vody.

Len z dôvodu že ked aj niekto podberák má,tak ho má zbalený alebo pohodený v kufri a rybu vytiahne loviaci šmikom až na breh Gúľam očami Gúľam očami
Zaznamenané

Furt pri Vode-Co bůh spojil, člověk nerozdělí. Co já rozebral, ani bůh nedá dohromady.
ivanmi5
Hero Member
Príspevkov: 935

Trnava R-team

Zobraziť profil
« Odpoveď #3 kedy: 14. Marec 2015, 08:38:57 »

V ods. 5) by som navrhol  na  koniec doplniť jednu vetu v znení : "Za privlastnenie ryby sa považuje jej vloženie do sieťky alebo iného  prechovávacieho zariadenia na ulovené ryby vo vode, prípadne jej ponechanie loviacim pre osobnú spotrebu na brehu alebo v člne,  alebo jej usmrtenie".  Za privlastnenie ryby sa nepovažuje prechovávanie ryby v prechovávacom zariadení na ryby počas konania oficiálnych pretekov.
Túto vetu je možné  nejak  upraviť tak,  aby jednoznačne vystihovala čo som tým myslel. Zamedziť špekulatívnemu správaniu a meneniu rým v sieťkach.

ods.15) tu by som doplnil aj váhu.  Doplnil by som druhú časť vety v znení : "Na vylovenie  ryby uvedenej v ods. 2 je loviaci povinný použiť podberák, prípadne pri dravých rybách vylovovacie kliešte"
Pokiaľ má loviaci možnosť max.  si privlastniť 5 kg rýb, ako to prekontroluje. Len samotná porovnávacia tabuľka v Povolenke je nedostačujúca, nakoľko najmä u dravých rým ako je šťuka sa môžu veľmi líšiť hmotnosti napr pri 70 cm môže byť 3 kg alebo 4 kg a to udávam len kg rozdiel, ale môže byť i väčší. Taktiež u kapra dunajskej formy a naopak u vysokých. Jedine keď bude povinnosť mať aj váhu sa nebude dať vyhovoriť na tabuľku. 
Mať podberák a nepoužívať ho je len formálna stránka veci,  ale aktívne používanie podberáku je záujme ochrany života a zdravia vylovovaných rýb.
Zaznamenané
miko
Sr. Member
Príspevkov: 280

Nerybarcim pre rekordy, ale pre seba.

Zobraziť profil
« Odpoveď #4 kedy: 14. Marec 2015, 08:52:00 »

Ten podberak chapem na vylovenie ryby, cize vytiahnutie ryby von z vody.
V mnohych pripadoch pustam rybu rovno vo vode (Male kapriky na feeder, pleskac, pstruh...)
 a tu podberak nepouzivam skoro vobec, v tomto pripade to ja chapem tak, ze ju nevylovujem. Spravne nie?

zase aby sa z toho nestal hon na blbosti  Gúľam očami
Zaznamenané
ivanmi5
Hero Member

Trnava R-team

Zobraziť profil
« Odpoveď #5 kedy: 14. Marec 2015, 09:08:06 »

Miko mohlo by sa doplniť do mnou navrhnutého textu napr.  "Na vylovenie  ryby uvedenej v ods. 2 na breh,  alebo do člna je loviaci povinný použiť podberák, prípadne pri dravých rybách vylovovacie kliešte"
Zaznamenané
Palusko
Hero Member
Príspevkov: 963

Zobraziť profil
« Odpoveď #6 kedy: 14. Marec 2015, 09:21:50 »

Sumce sa budu vzdy vylovovat rukou a velke stuky tiez. A na male ploticky a pleskaciky(plati pre vsetky ryby co maju par deka) hadam nebudem mocit podberak. Jeho pouzitie by malo byt s rozumom, nie ze vzdy.
Zaznamenané
ivanmi5
Hero Member

Trnava R-team

Zobraziť profil
« Odpoveď #7 kedy: 14. Marec 2015, 09:51:32 »

Sumce sa budu vzdy vylovovat rukou a velke stuky tiez. A na male ploticky a pleskaciky(plati pre vsetky ryby co maju par deka) hadam nebudem mocit podberak. Jeho pouzitie by malo byt s rozumom, nie ze vzdy.
Uviedol som ryby uvedené v ods. 2 - teda plotičky tam nie sú. A čo sa týka sumca to už hovorí logika. Pointou tohoto je, aby sa ryby neťahali po zemi a potom zablatené resp, odraté od štrku sa hodili s veľkou pompéznosťou späť  "veď som ho pustil" . To ho už môžeš, keď o týždeň, mesiac skape aj tak.
Zaznamenané
dudoh
Jr. Member
**
Príspevkov: 84

Zobraziť profil
« Odpoveď #8 kedy: 14. Marec 2015, 14:08:17 »

Ja by som tam dal aj podložku. Finančne to nieje až tak nákladné a je rozdiel ak rybu položím na štrk alebo na vlhkú podložku...
Zaznamenané

Ak chceš byť šťastný jeden deň opi sa, ak chceš byť šťastný jeden rok ožeň sa, ak chceš byť šťastný celý život - staň sa rybárom (CHaP).
Saša
Hero Member
Príspevkov: 3 990

Niekedy aj motyka vystrelí

Zobraziť profil
« Odpoveď #9 kedy: 14. Marec 2015, 14:12:35 »

Ja by som podložku považoval za taký etický prvok, podľa toho, aké ryby ideš loviť.
« Posledná zmena: 14. Marec 2015, 14:25:56 od Saša » Zaznamenané
Taro
Hero Member
Príspevkov: 584

Zobraziť profil
« Odpoveď #10 kedy: 14. Marec 2015, 19:21:27 »

Prečo by som mal mať rozložený podberák Pepo, keď som zabrodený, muškárim alebo vláčim. Len by mi zavadzal a to aj keď sa pohybujem pri týchto technikách po brehu. Okrem toho používam rakeťák a ten tých 30 cm nemá v žiadnom prípade. Mám ho len na chrbte, aby som vyhovel zákonu inak rybu vyhačkujem priamo vo vode. Čo sa týka lipňa, potočáka, jazeráka pridal by som k nim aj dúhaka a sivoňa, to sa týka aj početného limitu. Myslím si, že vďaka tomu by prežilo viac lipňov, potočákov a jazerákov.
Zaznamenané
Karásek
Hero Member
Príspevkov: 4 454

Zobraziť profil
« Odpoveď #11 kedy: 14. Marec 2015, 19:38:59 »

Ja by som upravil počet privlastnených rýb na 1ks ušlachtilej ryby ako kapor sumec atď. a 2kusy pstruhovitých rýb. A maximálny počet ulovených ušlachtilýr rýb kapor štuka atd max na 25 kusov s tím že ak dotyčný privlastní 25kus tak mu povolenka končí ale dalšiu by som mu nevydal, alebo vydal za minimálne trojnásobnú cenu
Zaznamenané
DonPEPE
Hero Member
Príspevkov: 1 747

Zlý deň na rybách je lepší ako dobrý deň v práci.

Zobraziť profil WWW
« Odpoveď #12 kedy: 14. Marec 2015, 19:57:49 »

Kazda dalsia povolenka by mala byt drahsia o 100%.
Zaznamenané

Karásek
Hero Member
Príspevkov: 4 454

Zobraziť profil
« Odpoveď #13 kedy: 14. Marec 2015, 19:59:33 »

Kazda dalsia povolenka by mala byt drahsia o 100%.

Najlepší by bolo proste mu ju nevidat a hotovo.
Zaznamenané
Palusko
Hero Member
Príspevkov: 963

Zobraziť profil
« Odpoveď #14 kedy: 14. Marec 2015, 21:05:51 »

Nechcem vam kazit iluzie ale ak budu taketo prisne pravidla nijak to nicomu neprospeje. Podla mna je blbost aby si clovek chytil a privlastnil jednu rybu a musel by sa zbalit. Ti co ryby beru ich budu dalej brat tolko kolko ich chytia a hodia do kriakov/kufra a ti co ryby pustaju ich budu dalej pustat. Ja osobne som si vlani neprivlastnil ani jednu ale utopisticke regule ako aj ten 30cm podberak na sumce a 20 centimetrove kapre a zubace su blbost Úsmev
Zaznamenané
Strán: [1] 2 Tlačiť 
« predchádzajúce ďalšie »
Skočiť na:  

Prinášame neustále aktuálne novinky na trhu rybárskych potrieb. Rybárske potreby - novinky. Ponúkame vám kvalitné výrobky svetových výrobcov a značiek. Výrobcovia rybárskych potrieb. Slovenský RYBÁR | Poháňané SMF 1.1.5.
© 2005, Simple Machines LLC. Všetky práva vyhradené.
Sme najlepší v predaji rybárskych potrieb. Vyskúšajte náš e-shop www.rybarovsvet.sk. Pohodlie na rybačke doprajte aj svojej rodine kemping - rybárske stoličky, lehátka, bivaky.
Slovenský RYBÁR, s.r.o. vydavateľ magazínu Slovenský RYBÁR, predajca rybárskych potrieb OKFISH.SK, sídlo Andreja Hlinku 1039, 050 01 Revúca, reklamy@slovenskyrybar.sk