AKTUÁLNE

Slovenský RYBÁR
Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte. Niektoré funkcie sú pre neprihlásených nedostupné (vkladanie príspevkov, hlasovanie, ...)!
Nedostali ste váš aktivačný email?

23.09.2019 15:13:25

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dĺžkou sedenia
Vyhľadávanie:     Pokročilé vyhľadávanie
FEBRUÁR - V novom čísle sa pozrieme na lov ostriežov pod ľadom, naučíme sa loviť kapry v studenej vode a naviažeme si prívlačové montáže na väčšie dravce. Dozvieme sa čo nové nám prinesie vyhláška k rybárskemu zákonu, ako aj mená výhercov predplatiteľskej súťaže. A mnoho iného...
233 095 príspevkov v 1 828 tém od 1 816 užívateľov
Najnovší užívateľ: skmareksk
* Domov Nápoveda Vyhľadávanie Prihlásiť Registrovať
+  Slovenský RYBÁR
|-+  Diskusia o pripravovaných zmenách
| |-+  Vykonávacia vyhláška (spracované návrhy zmien)
| | |-+  § 17 SPÔSOBY LOVU RÝB
« predchádzajúce ďalšie »
Strán: 1 [2] 3 4 Tlačiť
Autor Téma: § 17 SPÔSOBY LOVU RÝB  (Prečítané 12805 krát)
Saša
Hero Member
Príspevkov: 3 990

Niekedy aj motyka vystrelí

Zobraziť profil
« Odpoveď #15 kedy: 21. Marec 2015, 08:57:22 »

Úšklabok Úšklabok Tento názor aj ja podporím s tým, že by to bolo povolené len na vodných plochách nad 20 ha. Mrknutie
Zaznamenané
erno hlavac
Hero Member
Príspevkov: 6 309

rybolov môj sen

Zobraziť profil
« Odpoveď #16 kedy: 22. Marec 2015, 02:24:55 »

Podla mna by to malo byt na dohlad od udic.... Mrknutie
Drako to tiež nie je to pravé Mrknutie Budem 4-5m od udíc a medzi nami krík a už udice v dohľade nemám a naopak môžem byť od palíc aj 150m, ale ich stále vidím, mám ich v dohľade.
Nemienim sa doťahovať, ale nebolo by dobre keby sa do zákona znovu dostali veci nie celkom presne formulované, čo je základ budúcich sporov.
Povinnosť sedieť neustále pri paliciach je samozrejme hlúposť, potom by si nemohol rybár ani odskočiť napr. vyčúrať a už Ti môže príliš horlivý RS robiť dusno.
Zaznamenané

Pohoda - klídek - kapríček
PEET
Sr. Member
Príspevkov: 303

Zobraziť profil
« Odpoveď #17 kedy: 22. Marec 2015, 10:50:19 »

ahojte,
Asi presne pre toto vznikla v minulosti definicia "okamzite manipulovat" , lebo ani na dohlad, ani 2m od udic, ani v sucasnej dobe možné - "na pocutie signalizatorov" by nebolo, nie je OK.
Vsetko je, (by bolo) viac diskutabilne ako "okamzite manipulovat"

Ak by sme to brali opat do extremu, a z  § 17 (4ku) vypustime, moze sa nam v blizkej buducnosti stat, (pri sucasnom rozvoji elektroniky v rybarstve) ze nahodime, nastavime elektronicke "zatrhavace" , signalizatori cez GSM a ideme domov. Zrazu pip -SMS  "Mate dalsiu ulovenu rybu 3,2 kg Kapor" "Ponechat ANO/NIE?" .... rano sa vratite na lovne miesto, vyberiete sietku a idete domov.

A okolo vody sa neda ani chodit, lebo kazde 2m su tieto superloviace zariadenia, "rybari" sedia doma, alebo v chatkach, restauraciach okolo vody a ani tych par ortodoxnych rybarov co by si posediet chcelo nema kde. Smútok

LOVIACI MA BYT NA LOVNOM MIESTE!!!  (vzdialenie sa na cas nevyhnutny na "nalozenie a vylozenie" je mozny) Mrknutie

(snazim sa prist na definiciu lovneho miesta, no poviem vam to bude tazky oriesok) pokusim sa sem hodit prvy nastrel. (skuste aj vy) Mrknutie

Pokial vsak lovne miesto a povinnost zdrziavat sa na nom definovane nebudu, urcite by som bod c.4  § 17 nevypustal!

PEET

« Posledná zmena: 22. Marec 2015, 16:34:04 od PEET » Zaznamenané
Saša
Hero Member

Zobraziť profil
« Odpoveď #18 kedy: 22. Marec 2015, 11:04:36 »

Keď sme pri tom, tak jednoduchá definícia: počas lovu na položenú alebo plávanú, sa loviaci nesmie vzdialiť od udíc na vzdialenosť väčšiu ako 20m.  / Ja si myslím, že tých ďalších 5-10m by nikto nemeral,  keby si niekto musel náhodou " odskočiť"/
Zaznamenané
miko
Sr. Member
Príspevkov: 280

Nerybarcim pre rekordy, ale pre seba.

Zobraziť profil
« Odpoveď #19 kedy: 22. Marec 2015, 11:06:19 »

PEET, na Slovensku asi nehrozi, zeby si nechal veci len tak a isiel domov..
By si tam potom pri navrate spat nenasiel ani diery od zapichnutych vidliciek..   Úsmev
Zaznamenané
Saša
Hero Member

Zobraziť profil
« Odpoveď #20 kedy: 22. Marec 2015, 11:14:41 »

Keď sme pri tom, tak jednoduchá definícia: počas lovu na položenú alebo plávanú, sa loviaci nesmie vzdialiť od udíc na vzdialenosť väčšiu ako 20m.  / Ja si myslím, že tých ďalších 5-10m by nikto nemeral,  keby si niekto musel náhodou " odskočiť"/
Prípadne by tam nebol direktívny zákaz, ale by to len ODPORÚČAL / doporučoval/
Zaznamenané
miko
Sr. Member
Príspevkov: 280

Nerybarcim pre rekordy, ale pre seba.

Zobraziť profil
« Odpoveď #21 kedy: 22. Marec 2015, 15:13:40 »

A co takto teda casovy udaj pri opusteni lovneho miesta pri love na polozenu/plavanu?
Na max. 5min?
Mozes odbehnut susedovi, mozes ist na WC, do auta....
Zaznamenané
majjjan
Jr. Member
**
Príspevkov: 68

Zobraziť profil
« Odpoveď #22 kedy: 22. Marec 2015, 19:16:20 »

a keby sa vobec plavidla vypustili proste zanasanie a zavazanie nastrah akymkovlek sposobok okrem nahadzovania, popripade krmenia za brehu pomockami na to urcenymi.. tym padom je zavazanie zakazane aj s lodicky, helikoptery, duse od traktora, nafukovacky a proste vsetkeho.. naco tam davat nejaky pojem plavidla..

v tomto ti budem oponovať, podľa mňa by mala byť vyvážacia loďka normálne zadefinovaná na vyvážanie a zavážanie nástrah a návnad aj na vodách do 10 ha, nakoľko sa jedná o pomôcku, ktorá zvyšuje efektívnosť lovu, je rozdiel ked ide človek na člne, nafukovačke, alebo duši z traktora (do dlžky 2 m, ako sa robí, aby sa vyhlo zákonu kde je definícia malého plavidla) a ked si to zavezie na lodičke, ja osobne už nemám toľko času na rybačku ako by som chcel (aj min. sezonu som stihol 25 vychádzok) a aj preto som si zakúpil lodičku, nie pre machrovanie pri vode, ale pre efetkívnosť rybačky
Zaznamenané

Rybárčenie je pohoda a relax, a nie mäsiarina!!!
erno hlavac
Hero Member
Príspevkov: 6 309

rybolov môj sen

Zobraziť profil
« Odpoveď #23 kedy: 23. Marec 2015, 17:50:14 »

Ja by som to vzdialenosťou od udíc moc nedefinoval. Pri poklese vody na niektorých vodách si musíš  postaviť bivak čí iné bývanie aj vyše 30m od vody, alebo si postavíš bivak po kolená do blata. Na LM nič výnimočné.
Zaznamenané

Pohoda - klídek - kapríček
Ján
Newbie
*
Príspevkov: 48

Zobraziť profil
« Odpoveď #24 kedy: 26. Marec 2015, 08:14:41 »

Spôsob lovu TENKARA je obyčajné "suché muškárenie" bez použitia navijaka. Jednoducho povedané muškársky bič. Pri love sa používa špeciálna šnúra a jedinou nástrahou je suchá umelá muška. Jedna.

V minulosti som už komunikoval s bývalým vedením Rady SRZ a namietal,resp. snažil sa o nápravu ohľadom zmeny no neúspešne. Náš výklad zákona v §17/6 o muškárení jasne hovorí čo je muškárenie - lov s muškárskym prútom a navijakom.Tým pádom tenkara prút nezapadá do tejto kategórie. Tento spôsob zaradili medzi plávanú a neviem čo. V závere mi ZAKÁZALI loviť tenkarou na vodách pstruhových a lipňových. Lovím s ňou doteraz iba na MP revíroch. No zdá sa mi to vrcholne nespravodlivé ak si to porovnám s bodom a) v tom istom paragrafe, ktorý definuje plávanú ako lov s prútom a navijakom alebo BEZ NEHO!!!!  Plavačkári  používajú biče, t.j. prúty bez navijaka tak kde je problém?

Navrhujem doplniť v bode 6  :  Lov rýb muškárením je spôsob lovu rýb jednou udicou, ktorá sa skladá
z muškárskeho prúta, muškárskeho navijaka alebo bez neho ...

Tento spôsob lovu muškárením je historicky známy - dodnes sú spory medzi Rusmi a Japoncami ohľadom toho, kto prvý chytal s tenkarou.
Na druhej strane ak sa na to pozrieme logicky, stále bol prvý prút bez navijaku a to u hociktorého spôsobu lovu. Ten navijak k prútu pribudol neskôr...
P.S.: Môj postoj ohľadom zmeny bodu 6 som prezentoval elektronicky už aj Rade SRZ (novozvolenej - p.Boroš), kde som vysvetlil tento problém. Na počudovanie veľmi rýchlo mi bola doručená aj odpoveď. Návrh bol predložený legislatívnej rade Rady SRZ. Konečne sa ľady pohli... Mrknutie

Tiež ma zaujima či sa zmeni niečo,ohladom TENKARA na Pstruvych a Lipnovych povoleni a love na nich :-( :-(
Zaznamenané
Ján
Newbie
*
Príspevkov: 48

Zobraziť profil
« Odpoveď #25 kedy: 26. Marec 2015, 08:18:25 »

Spôsob lovu TENKARA je obyčajné "suché muškárenie" bez použitia navijaka. Jednoducho povedané muškársky bič. Pri love sa používa špeciálna šnúra a jedinou nástrahou je suchá umelá muška. Jedna.

V minulosti som už komunikoval s bývalým vedením Rady SRZ a namietal,resp. snažil sa o nápravu ohľadom zmeny no neúspešne. Náš výklad zákona v §17/6 o muškárení jasne hovorí čo je muškárenie - lov s muškárskym prútom a navijakom.Tým pádom tenkara prút nezapadá do tejto kategórie. Tento spôsob zaradili medzi plávanú a neviem čo. V závere mi ZAKÁZALI loviť tenkarou na vodách pstruhových a lipňových. Lovím s ňou doteraz iba na MP revíroch. No zdá sa mi to vrcholne nespravodlivé ak si to porovnám s bodom a) v tom istom paragrafe, ktorý definuje plávanú ako lov s prútom a navijakom alebo BEZ NEHO!!!!  Plavačkári  používajú biče, t.j. prúty bez navijaka tak kde je problém?

Navrhujem doplniť v bode 6  :  Lov rýb muškárením je spôsob lovu rýb jednou udicou, ktorá sa skladá
z muškárskeho prúta, muškárskeho navijaka alebo bez neho ...

Tento spôsob lovu muškárením je historicky známy - dodnes sú spory medzi Rusmi a Japoncami ohľadom toho, kto prvý chytal s tenkarou.
Na druhej strane ak sa na to pozrieme logicky, stále bol prvý prút bez navijaku a to u hociktorého spôsobu lovu. Ten navijak k prútu pribudol neskôr...
P.S.: Môj postoj ohľadom zmeny bodu 6 som prezentoval elektronicky už aj Rade SRZ (novozvolenej - p.Boroš), kde som vysvetlil tento problém. Na počudovanie veľmi rýchlo mi bola doručená aj odpoveď. Návrh bol predložený legislatívnej rade Rady SRZ. Konečne sa ľady pohli... Mrknutie

Mrknutie Určite dobra sprava  Úšklabok
Zaznamenané
kura11
Hosť
« Odpoveď #26 kedy: 05. Júl 2015, 09:47:40 »

bolo by dobre vysvetlit aj co je zanasanie a zavazanie, lebo to moze byt dikutabilne napriklad ked si expert bude miesto krmit lodickou ale montaz uz bude nahadzovat.. nebolo by lepsie znenie v zmysle ze je povolene len krmenie a chytanie nahadzovanim pomocou rybarskeho pruta?? tym vsetky lodicky a podobne bludy padaju.. samozrejme na vodach mensich ako 10Ha... teraz sa mi stalo ze feedrujem na malom rybnicku a fas oproti s lodickou rovno k mojim noham, ked som ho zachytil a z otazkou ci nemoze rovno do pola vyniest sa dobre neposral.. tomu ignoranstvu sa treba vyhnut na malych vodach, dobre definovanym znenim ako potom si to zas bude kazdy po svojom vysvetlovat..
« Posledná zmena: 05. Júl 2015, 09:51:07 od kura11 » Zaznamenané
Ebe
Hero Member
Príspevkov: 873

Niet života bez vody..

Zobraziť profil
« Odpoveď #27 kedy: 05. Júl 2015, 11:55:27 »

Možno prevážal imigrantov  Smiech chcel sa určite pochváliť, čo kúpil  Mrknutie
Zaznamenané

Komisar
Hosť
« Odpoveď #28 kedy: 12. August 2015, 13:53:20 »

Dobry den chcel by som sa stat rybarom a chcem sa spytat lebo chcem chytat v Lipnovych vodach, ci je povolene lovit l Lipnovych vodach privlacov na blinkre lebo mi to nie je jasne zo zakona to vyzera tak ze sa nemoze vobec privlacovat.
Zaznamenané
martin78
Hero Member
Príspevkov: 3 311

Zobraziť profil
« Odpoveď #29 kedy: 12. August 2015, 14:02:54 »

Čo na tom nie je jasné? Pozri § 15 písm. d) zákona č. 139/2002 Z.z. v znení neskorších predpisov:

V lipňových vodách sa zakazuje

a) loviť viac než jednou udicou,
b) používať ako nástrahu živú rybku,
c) používať pri love iné ako umelé mušky v počte väčšom než tri a iné ako muškárske náradie,
d) loviť na mŕtvu rybku alebo prívlač od 1. júna do 31. októbra,
e) používať pri love na plávanú iné nástrahy ako rastlinného pôvodu,
f) loviť ryby na položenú,
g) používať ako nástrahu hmyz vo všetkých vývojových štádiách, červy všetkých druhov, ryžu, tarhoňu, krúpy a všetky napodobneniny ikier,
h) loviť viac ako päť dní v týždni.
Zaznamenané

Buď to ta ryba sežere nebo ne...
Strán: 1 [2] 3 4 Tlačiť 
« predchádzajúce ďalšie »
Skočiť na:  

Prinášame neustále aktuálne novinky na trhu rybárskych potrieb. Rybárske potreby - novinky. Ponúkame vám kvalitné výrobky svetových výrobcov a značiek. Výrobcovia rybárskych potrieb. Slovenský RYBÁR | Poháňané SMF 1.1.5.
© 2005, Simple Machines LLC. Všetky práva vyhradené.
Sme najlepší v predaji rybárskych potrieb. Vyskúšajte náš e-shop www.rybarovsvet.sk. Pohodlie na rybačke doprajte aj svojej rodine kemping - rybárske stoličky, lehátka, bivaky.
Slovenský RYBÁR, s.r.o. vydavateľ magazínu Slovenský RYBÁR, predajca rybárskych potrieb OKFISH.SK, sídlo Andreja Hlinku 1039, 050 01 Revúca, reklamy@slovenskyrybar.sk