AKTUÁLNE

Slovenský RYBÁR
Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte. Niektoré funkcie sú pre neprihlásených nedostupné (vkladanie príspevkov, hlasovanie, ...)!
Nedostali ste váš aktivačný email?

23.09.2019 19:40:59

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dĺžkou sedenia
Vyhľadávanie:     Pokročilé vyhľadávanie
FEBRUÁR - V novom čísle sa pozrieme na lov ostriežov pod ľadom, naučíme sa loviť kapry v studenej vode a naviažeme si prívlačové montáže na väčšie dravce. Dozvieme sa čo nové nám prinesie vyhláška k rybárskemu zákonu, ako aj mená výhercov predplatiteľskej súťaže. A mnoho iného...
233 095 príspevkov v 1 828 tém od 1 816 užívateľov
Najnovší užívateľ: skmareksk
* Domov Nápoveda Vyhľadávanie Prihlásiť Registrovať
+  Slovenský RYBÁR
|-+  Diskusia o pripravovaných zmenách
| |-+  Vykonávacia vyhláška (spracované návrhy zmien)
| | |-+  § 17 SPÔSOBY LOVU RÝB
« predchádzajúce ďalšie »
Strán: [1] 2 3 4 Tlačiť
Autor Téma: § 17 SPÔSOBY LOVU RÝB  (Prečítané 12807 krát)
Jaro-moderátor
Hosť
« kedy: 13. Marec 2015, 19:57:17 »

(1) Lov rýb na plávanú je spôsob lovu rýb s použitím najviac dvoch udíc, ktoré sa
skladajú z rybárskeho prúta s navijakom alebo bez navijaku, vlasca alebo splietanej
šnúry, plaváka, záťaže a háčika, pri ktorom sa používa plavák ako signalizačné
zariadenie záberu rýb. Nástraha sa nachádza v hĺbke vymedzenej plavákom.
(2) Lov rýb na položenú je spôsob lovu rýb s použitím najviac dvoch udíc, ktoré sa
skladajú z rybárskych prútov s navijakom alebo bez navijaku, vlasca alebo splietanej
šnúry, záťaže a háčika, ktorý pomocou záťaže umožňuje nahodenie nástrahy na
miesto lovu a jej udržanie na dne alebo v jeho blízkosti.
Lov rýb na položenú je spôsob lovu rýb s použitím najviac dvoch udíc, ktoré sa
skladajú z rybárskych prútov s navijakom alebo bez navijaku, vlasca alebo splietanej
šnúry, záťaže a háčika, ktorý pomocou záťaže umožňuje nahodenie nástrahy.

(3) Loviaci po skončení lovu rýb podľa odsekov 1 a 2 odstráni akékoľvek označenie
miesta vnadenia alebo nahadzovania.
(4) Lov rýb podľa odsekov 1 a 2 môže loviaci vykonávať len vtedy, ak počas lovu
môže s rybárskym prútom okamžite manipulovať.
(Lov rýb podľa odsekov 1 a 2 môže loviaci vykonávať len vtedy, ak počas lovu
môže s rybárskym prútom okamžite manipulovať. (Navrhujeme túto vetu vypustiť)).
Zadefinujeme pri lovnom mieste.

(5) Lov rýb prívlačou je spôsob lovu rýb jednou udicou, ktorá sa skladá z rybárskeho
prúta s navijakom, vlasca alebo splietanej šnúry a vláčenej nástrahy, pri ktorom je
nástraha ťahaná prerušovaným alebo súvislým pohybom s cieľom podnietiť ryby k
záberu. Pri tomto spôsobe lovu nemôže byť nahodená ďalšia udica. Lov rýb
pomocou bubliny, sbirolina alebo iných obdobných pomôcok sa považuje za lov
prívlačou len na pstruhových vodách a lipňových vodách.
Lov rýb prívlačou je spôsob lovu rýb jednou udicou, ktorá sa skladá z rybárskeho
prúta s navijakom, vlasca alebo splietanej šnúry a vláčenej nástrahy, pri ktorom je
nástraha ťahaná, s cieľom podnietiť ryby k záberu. Pri tomto spôsobe lovu nemôže
byť nahodená ďalšia udica. Lov rýb pomocou bubliny, sbirolina alebo iných
obdobných pomôcok sa považuje za lov prívlačou len na kaprových vodách. Na
lososových vodách sa bublina a sbirolino zakazuje.
Zdôvodnenie: Prax ukázala, že lov pomocou sbirolina a bubliny sa zneužíva. Hlavne
na kaprových vodách sa po ich použití loví na prívlač. Na pstruhových vodách sa po
jeho použití a tzv. prerušovanom pohybe podobal spôsob lovu na plávanú čo je
neprípustné.
Lov rýb prívlačou v lipňových vodách s použitím nástrahy nad 5 cm sa považuje za
lov hlavátky. Pokiaľ sa dohodneme na znení ktoré navrhujeme v zákone, táto veta je
irelevantná.

(6) Lov rýb muškárením je spôsob lovu rýb jednou udicou, ktorá sa skladá
zmuškárskeho prúta, muškárskeho navijaka, muškárskej šnúry a nadväzca
s použitím umelých mušiek ako nástrahy. Zaťaženie mušiek musí byť súčasťou
mušky. Pri tomto spôsobe lovu nemôže byť nahodená ďalšia udica. Lov rýb
muškárskou udicou v lipňových vodách s použitím strímra nad 5 cm ako nástrahy sa
považuje za lov rýb muškárením pri love hlavátky.
(7) Lov rýb čereňom je spôsob lovu rýb s použitím len jedného čereňa s plochou
sieťoviny najviac 1m2 a s veľkosťou ôk siete najviac 1 cm x 1 cm uchytenej na
konštrukcii.
Lov čereňom sa považuje za lov rýb na jednu udicu.
( 8 )) Spôsoby lovu rýb podľa odsekov 1, 2, 5 až 7 vrátane zavážania a zanášania
návnad a nástrah možno vykonávať z malých plavidiel3) na rybárskych revíroch s
rozlohou väčšou ako10 ha okrem vodných útvarov trvalo tečúcich povrchových vôd.
Spôsoby lovu rýb podľa odsekov 1, 2, 5 až 7 vrátane zavážania a zanášania návnad
a nástrah možno vykonávať z akýchkoľvek plavidiel (vrátane zavážacích lodičiek) na
rybárskych revíroch, ktoré určí užívateľ v rybárskom poriadku.
dôvodnenie: Preklasifikovanie malého plavidla na všetky plavidlá je z dôvodu
znenužívania, nakoľko pojem malé plavidlo je špecifikovaný od určitej dĺžky.
Zavážanie a zanášanie nástrah sa špecifikuje z dôvodu používania modelov lodí na
vodných plochách do 10 ha.

(9) Ak sa lov rýb vykonáva spôsobmi podľa odsekov 1, 2, 5 až 7, miesto lovu rýb
musí byť osvetlené po uplynutí jednej hodiny od západu slnka do času osvetlenia
miesta lovu rýb prirodzeným svetlom. Osvetlenie miesta lovu sa nepovažuje za lov
rýb pomocou svetla. Je potrebné vyšpecifikovať rozpor so zákonom. Tento bod
riešime v zákone. Zosúladili sme to so znením vo vyhláške.

(9.a) Podmienky zavážania a zanášania nástrah určí užívateľ v rybárskom poriadku.
(10) Použiť sonar možno len pred začatím lovu rýb.
Navrhujeme tento bod vypustiť.
(11) Pri zarybňovaní rybárskych revírov násadou väčšou, ako je najmenšia lovná
miera rýb, nemožno loviť vysadzovaný druh rýb v období určenom užívateľom, ktoré
môže byť v rozpätí od 14 do 30 dní. Užívateľ uvedie na dodatkovej tabuli
umiestnenej na samostatnej konštrukcii s tabuľou
a) druh vysadených rýb,
b) čas, v ktorom nemožno loviť ryby, a
c) text „Zákaz lovu vysadených druhov rýb“.
Navrhujeme znenie:
Pri zarybňovaní rybárskych revírov násadou väčšou ako je najmenšia lovná miera
rýb, je všeobecný zákaz lovu všetkých druhov rýb v rozpätí od 7 do 30 dní, podľa
rozhodnutia užívateľa.

(12) Vzor dodatkovej tabule o zákaze lovu vysadených druhov rýb je uvedený v
prílohe č. 11.
(13) Za lovné miesto sa považuje to miesto, kde loviaci prívlačou a muškárením stojí
a ruke drží rybársky prút. Za lovné miesto pri loviacich na plavanú a ťažko sa
považuje to miesto, kde má loviaci položené rybárske prúty. Ak loviaci používa dva
rybárske prúty nesmie byť vzdialenosť medzi nimi väčšia ako dva metre.
Doplniť chytanie z plavidiel, lodí, člnov, bellyboatov
Zaznamenané
ivanmi5
Hero Member
Príspevkov: 935

Trnava R-team

Zobraziť profil
« Odpoveď #1 kedy: 14. Marec 2015, 09:03:25 »

V ods. 5) by som doplnil prvú vetu nasledovne : Lov rýb prívlačou je spôsob lovu rýb jednou udicou, ktorá sa skladá z rybárskeho prúta s navijakom alebo bez navijáku, vlasca alebo splietanej šnúry a vláčenej nástrahy, .....  Pri nových moderných spôsoboch lovu aj prívlač môže byť bez navijáku

V ods. 9) by som navrhol ponechať text:   Ak sa lov rýb vykonáva spôsobmi podľa odsekov 1, 2, 5 až 7, miesto lovu rýb  musí byť osvetlené po uplynutí jednej hodiny od západu slnka do času osvetlenia miesta lovu rýb prirodzeným svetlom. Osvetlenie miesta lovu sa nepovažuje za lov rýb pomocou svetla.
Z § 16 zákona by som to navrhol vypustiť a nebol by žiaden rozpor.

S ostatným súhlasím.
« Posledná zmena: 14. Marec 2015, 09:53:15 od ivanmi5 » Zaznamenané
Jaro-moderátor
Hosť
« Odpoveď #2 kedy: 14. Marec 2015, 09:47:47 »

Spôsob lovu TENKARA je obyčajné "suché muškárenie" bez použitia navijaka. Jednoducho povedané muškársky bič. Pri love sa používa špeciálna šnúra a jedinou nástrahou je suchá umelá muška. Jedna.

V minulosti som už komunikoval s bývalým vedením Rady SRZ a namietal,resp. snažil sa o nápravu ohľadom zmeny no neúspešne. Náš výklad zákona v §17/6 o muškárení jasne hovorí čo je muškárenie - lov s muškárskym prútom a navijakom.Tým pádom tenkara prút nezapadá do tejto kategórie. Tento spôsob zaradili medzi plávanú a neviem čo. V závere mi ZAKÁZALI loviť tenkarou na vodách pstruhových a lipňových. Lovím s ňou doteraz iba na MP revíroch. No zdá sa mi to vrcholne nespravodlivé ak si to porovnám s bodom a) v tom istom paragrafe, ktorý definuje plávanú ako lov s prútom a navijakom alebo BEZ NEHO!!!!  Plavačkári  používajú biče, t.j. prúty bez navijaka tak kde je problém?

Navrhujem doplniť v bode 6  :  Lov rýb muškárením je spôsob lovu rýb jednou udicou, ktorá sa skladá
z muškárskeho prúta, muškárskeho navijaka alebo bez neho ...

Tento spôsob lovu muškárením je historicky známy - dodnes sú spory medzi Rusmi a Japoncami ohľadom toho, kto prvý chytal s tenkarou.
Na druhej strane ak sa na to pozrieme logicky, stále bol prvý prút bez navijaku a to u hociktorého spôsobu lovu. Ten navijak k prútu pribudol neskôr...
P.S.: Môj postoj ohľadom zmeny bodu 6 som prezentoval elektronicky už aj Rade SRZ (novozvolenej - p.Boroš), kde som vysvetlil tento problém. Na počudovanie veľmi rýchlo mi bola doručená aj odpoveď. Návrh bol predložený legislatívnej rade Rady SRZ. Konečne sa ľady pohli... Mrknutie

« Posledná zmena: 14. Marec 2015, 10:02:43 od Jaro-moderátor » Zaznamenané
PEET
Sr. Member
Príspevkov: 303

Zobraziť profil
« Odpoveď #3 kedy: 16. Marec 2015, 22:11:03 »

(4) Lov rýb podľa odsekov 1 a 2 môže loviaci vykonávať len vtedy, ak počas lovu
môže s rybárskym prútom okamžite manipulovať.
(Lov rýb podľa odsekov 1 a 2 môže loviaci vykonávať len vtedy, ak počas lovu
môže s rybárskym prútom okamžite manipulovať. (Navrhujeme túto vetu vypustiť)).
Zadefinujeme pri lovnom mieste.

Prepacte, vsetci spaci a bikavari a pivkari a pochodzkari.... ale toto bude znamenat co?
Nahodim a idem kam chcem? (na pivo, domov, kolecko okolo reviru... atd?) Riesi pritomonst loviaceho pri nahodenych udiaciach este nejaky iny § ? (ak ano, vsetko beriem spat)
Podla mna ma byt loviaci na lovnom mieste pri udiciach!

Dufam ze toto neprejde, resp. sa pritomnost na lovnom mieste zadefinuje v inom §. (zatial som nenasiel)

Dakujem

PEACE, PEET
Zaznamenané
Saša
Hero Member
Príspevkov: 3 990

Niekedy aj motyka vystrelí

Zobraziť profil
« Odpoveď #4 kedy: 16. Marec 2015, 22:20:51 »

PEET a Ty sedíš 24 hod. pri nonstopke do 1 m od udíc, aby si mohol v prípade záberu ihneď zasiahnuť ?
Zaznamenané
kura11
Hosť
« Odpoveď #5 kedy: 16. Marec 2015, 22:34:30 »

s tym ako daleko od prutov je to enjak nedomyslene, ked lovi tak nech sedi pri paliciach, mne tam pride blbost aj ze pruty smies mat max 2m od seba, bezne pouzivam vidle a jednu supnem k trsine druhu pred seba abo tak nejak, mam ich v zornom poli ale preco 2m od seba?? druha blbost sa mi zda zatvorit celu vodu ked sa nasadi vecsia ryba ako lovna miera.. lovny sa tu sadi vylucne kaper a zavriet mi celu vodu koli tomu je uplna debilita..krok s5
« Posledná zmena: 16. Marec 2015, 23:53:58 od kura11 » Zaznamenané
PEET
Sr. Member
Príspevkov: 303

Zobraziť profil
« Odpoveď #6 kedy: 16. Marec 2015, 22:52:42 »

PEET a Ty sedíš 24 hod. pri nonstopke do 1 m od udíc, aby si mohol v prípade záberu ihneď zasiahnuť ?

pri privlaci tato otazka odpada, inym sposobom ja nelovim. Mrknutie

Jednoducho nemozte nahodit a ist prec! To je nepripustne! To ze si v bivaku 2m od udic je ine ako to, ze si v krcme, alebo spis s odposluchom v uchu v aute na hradzi .
(nemyslim teraz konkretne teba Sasa Mrknutie )
Zaznamenané
kura11
Hosť
« Odpoveď #7 kedy: 16. Marec 2015, 23:54:43 »

peet suhlas treba to osetrit.. lovne miesto je to kde mas pruty tak tam si sed.. :-))
Zaznamenané
Peter77
Hero Member
Príspevkov: 520

Lepší kapor vo vode, ako manželka v posteli...

Zobraziť profil
« Odpoveď #8 kedy: 17. Marec 2015, 07:53:33 »

Prečo nezarybňovat niekde medzi 15. marcom až 15. májom, keď su vody zavreté zákonom a nie spravidla v októbri, keď je sezóna v plnom prúde?
Zaznamenané

Moje príspevky na tomto fóre môžu obsahovať stopové množstvo sarkazmu, irónie a iných foriem humoru, ktoré môžu u niektorých jedincov vyvolávať rôzne formy alergickej reakcie.
miko
Sr. Member
Príspevkov: 280

Nerybarcim pre rekordy, ale pre seba.

Zobraziť profil
« Odpoveď #9 kedy: 17. Marec 2015, 18:57:13 »

Chalani s tym "okamzite manupulovat" je to somarina...
Co znamena okamzite a co manipulovat??
Ked sa tento zakon tvoril, este neboli pipace, odposluchy, ziadna elektronika ....

Uvediem, len jeden priklad.
Bol som sam na vikendovke, udice nahodene na max - s mojimi prutmi na 95-100m.
Trebalo mi "ist", najblizsie miesto cca 50-60m. Co teraz?
Takze udice von, ja tam kam treba o chvilu naspat.. A znova vsetko naspat do vody..

Kazdopadne, pri kontrole RS by (podla mna) aj tak pockali, kym sa niekto neobjavi, aj ked su udice mimo...
Neviem, ci niekomu by urobilo dobre zhabanie prutov, ze by ich tam nechal narocky pol dna bez dozoru.

Takze naco je to dobre?  Gúľam očami
Nehovorim, ze nahodit a ist do krcmy, ale nejaka tolerancia by tu mala byt...
To ci budes u suseda na kavicke, na technickej v "krickoch" alebo zazipsovany v spacaku (nemusis spat, staci ze ti je zima), kedy budes akoze lepsie "okamzite manipulovat" s prutmi??
Tu sa bavime o CHaP a kto dokaze tri dni nespat a sedet pri paliciach?  Čo???

Zaznamenané
drako
Hero Member
Príspevkov: 1 181

Zobraziť profil
« Odpoveď #10 kedy: 17. Marec 2015, 20:12:09 »

Podla mna by to malo byt na dohlad od udic.... Mrknutie
Zaznamenané
Taro
Hero Member
Príspevkov: 584

Zobraziť profil
« Odpoveď #11 kedy: 17. Marec 2015, 20:29:06 »

Prečo nezarybňovat niekde medzi 15. marcom až 15. májom, keď su vody zavreté zákonom a nie spravidla v októbri, keď je sezóna v plnom prúde?
Možno sa mýlim, ale na jar skôr padne násada. Ryba je po zime omnoho citlivejšia  a náchylnejšia na choroby a parazity, takže by to namalo želaný efekt. Sofistikovanú odpoveď by asi vedel dať hospodár, alebo ichtyológ.
Zaznamenané
Saša
Hero Member
Príspevkov: 3 990

Niekedy aj motyka vystrelí

Zobraziť profil
« Odpoveď #12 kedy: 17. Marec 2015, 20:45:40 »

Miko, pred tým r.2002, keď vyšla nová vyhláška, bolo uvedené, že musíš mať udice na dohľad napriek tomu, že už vtedy boli signalizátory. Mnohí si to vysvetľovali, pravdaže s humorom, že aj s ďalekohľadom  ich má na dohľad. Smiech  Mne tiež nereže ten pojem o okamžitom manipulovaní.  Každý vie, aká je situácia v jeho okolí,ako blízko je najbližší rybár a ako sa vie s ním dohodnúť v prípade, keď jednému alebo druhému prejde ryba cez susedove udice, aby zbytočne nedochádzalo k hádkam kvôli neskorej manipulácii s udicou. Že mi ryba stiahne X metrov silonu? No jejda. Že sa mi vyhákne kým zaseknem? Moja chyba. Keď mi náhodou sused vynadá - moja chyba.
Zaznamenané
majjjan
Jr. Member
**
Príspevkov: 68

Zobraziť profil
« Odpoveď #13 kedy: 20. Marec 2015, 09:56:35 »

mne sa nepozdáva ten odsek so zavážacou lodičkou, bolo by dobré, aby bola jej použitie presne definové aj vo vodách menších ako 10Ha, ono celý problém (použitie zavážacej loďky) so zanášaním a zavážaním návnad, nástrah  z malých plavidiel vznikol, len vdaka tomu, že si ludia nedoštudovali patrične zákon, ktorý presne definuje malé plavidlo a poviem otvorene, bolo mi trápne a stále je, že musím poučovať rybársku stráž, o tom čo je tam napísané, čo by mali oni sami vedieť, a keď nevedia, tak v rámci voľného času doštudovať . . . to že sa nechá na zvážení užívateľa ryb. revíru do domáceho poriadku, je tiež nie najlepší nápad, poznám to podľa seba, závisť medzi rybármi je riadna sviňa, hlavne ked ja ťahám rybu za rybou a ostatok nie, samozrejme nájdu sa výnimky, ktoré prídu, pozrú, podebatia (nemal som problém s takými to kolegami podebatiť, dať im to do rúk, ukázať, nech si trošku skúsia aj s lodičkou pohrať sa), ale väčšina len zavolá RS aby ma poriešila ako najväčšieho pytliaka, problém v tomto ohľade vidím v tom, že hoci vo vedení SRZ sa ľady pohli, v miestnych organizáciách je to stále ešte zatvrdlé, neberie sa do úvahy rozvoj techniky, osobne si myslím, že to bude pri lodičkách zneužité a pre pokoj staršej generácie (kamarátskej) sa to odklepne len na vody väčšie ako 10 ha Smútok
Zaznamenané

Rybárčenie je pohoda a relax, a nie mäsiarina!!!
kura11
Hosť
« Odpoveď #14 kedy: 21. Marec 2015, 08:40:37 »

a keby sa vobec plavidla vypustili proste zanasanie a zavazanie nastrah akymkovlek sposobok okrem nahadzovania, popripade krmenia za brehu pomockami na to urcenymi.. tym padom je zavazanie zakazane aj s lodicky, helikoptery, duse od traktora, nafukovacky a proste vsetkeho.. naco tam davat nejaky pojem plavidla..
Zaznamenané
Strán: [1] 2 3 4 Tlačiť 
« predchádzajúce ďalšie »
Skočiť na:  

Prinášame neustále aktuálne novinky na trhu rybárskych potrieb. Rybárske potreby - novinky. Ponúkame vám kvalitné výrobky svetových výrobcov a značiek. Výrobcovia rybárskych potrieb. Slovenský RYBÁR | Poháňané SMF 1.1.5.
© 2005, Simple Machines LLC. Všetky práva vyhradené.
Sme najlepší v predaji rybárskych potrieb. Vyskúšajte náš e-shop www.rybarovsvet.sk. Pohodlie na rybačke doprajte aj svojej rodine kemping - rybárske stoličky, lehátka, bivaky.
Slovenský RYBÁR, s.r.o. vydavateľ magazínu Slovenský RYBÁR, predajca rybárskych potrieb OKFISH.SK, sídlo Andreja Hlinku 1039, 050 01 Revúca, reklamy@slovenskyrybar.sk