AKTUÁLNE

Slovenský RYBÁR
Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte. Niektoré funkcie sú pre neprihlásených nedostupné (vkladanie príspevkov, hlasovanie, ...)!
Nedostali ste váš aktivačný email?

23.09.2019 16:00:18

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dĺžkou sedenia
Vyhľadávanie:     Pokročilé vyhľadávanie
FEBRUÁR - V novom čísle sa pozrieme na lov ostriežov pod ľadom, naučíme sa loviť kapry v studenej vode a naviažeme si prívlačové montáže na väčšie dravce. Dozvieme sa čo nové nám prinesie vyhláška k rybárskemu zákonu, ako aj mená výhercov predplatiteľskej súťaže. A mnoho iného...
233 095 príspevkov v 1 828 tém od 1 816 užívateľov
Najnovší užívateľ: skmareksk
* Domov Nápoveda Vyhľadávanie Prihlásiť Registrovať
+  Slovenský RYBÁR
|-+  Diskusia - prívlač
| |-+  Prívlač
| | |-+  MIX
| | | |-+  Mysteriózne Stretnutia s Dravcami
« predchádzajúce ďalšie »
Strán: [1] Tlačiť
Autor Téma: Mysteriózne Stretnutia s Dravcami  (Prečítané 1686 krát)
oreno
Hero Member
Príspevkov: 2 941

Zobraziť profil
« kedy: 23. Jún 2011, 14:51:46 »

Prívlačiari napriek tomu že pri love nevnadia (ja viem dalo by sa aj o tom polemizovať) sa pri love neraz stretnú s väčším počtom dravých rýb koncentrovaných na jednom mieste. Niekedy sú dôvody celkom prozaické: zimovisko, neres, prekážka v ťahu, nerozplávaná násada ap. Lov v týchto prípadoch je poväčšine neetický, ale ...

Ale sú i Stretnutia s Dravcami s veľkým S, kde si príčinu nevieme, alebo prinajlepšom v danom momente nevieme vysvetliť. Sú to tie, ktoré vytvárajú v našom vedomí zvláštne stavy, ktoré nechávajú v našom rybárskom srdci nezmazateľné stopy, ...na ktoré nezabúdame ... o ktoré sa potom neraz pokúšame. Ale obyčajne márne ... tieto Stretnutia akoby boli mimo našej vôle a snahy. Jednoducho prichádzajú neohlásené, ... ale o to viac očakávané ... a robia z prívlače neopakovaťeľnetajomnú rybačku

Predpokladám že takéto Stretnutia vo vašej rybárskej hystórii nechýbajú ... sem s nimi ... a nemusíte byť ani stručný Mrknutie
Zaznamenané
oreno
Hero Member
Príspevkov: 2 941

Zobraziť profil
« Odpoveď #1 kedy: 23. Jún 2011, 14:54:56 »

... raz, je tomu tak 10 rokov dozadu som prišiel k vode, začal som si pripravovať udicu a pri tom som jedným očkom sledoval vodu. Bolo dusno, nízka oblačnosť, taká dosť ponurá atmosféra . Postupne si uvedomujem, že sa mi niečo nepozdáva ... a v hlave, v hlave taký zvláštny pocit odosobnenia a straty kontaktu s realitou,

NIEČO nesedelo - NIEČO viselo vo vzduchu 

Možno to bol šiesty zmysel Mrknutie, možno ... ale skôr len to, že prostredie mne dôverne známe malo akúsi odchýlku od normy a ja som ju (v tom okamžiku) nevedel spracovať a zaradiť. Až po chvíľi som si všimol nezvyčajnú nervozitu na hladine rieky ... každú chvíľu hladinu rozčerila drobná rybka v úprku (väčšie ryby loviť nebolo vidno). Napätie a tajomno hustlo a zorné pole môjho vedomia sa zúžilo na tento malý úsek rieky ... tok času akoby sa spomalil. 

Prvý hod! ....................... nástraha neskutočne dlho letí k hladine.

Ale po dopade sa všetko mení ... dej nadobúda otáčky ako zo zrýchleného filmu. Nestihnem pootočiť kľučkou a ryba z mäsa a krvi atakuje nástrahu.  Nasleduje, a to doslova, čo hod to ryba. Jalce atakujúce 50cm, bolene 60 a viac ... a aktivita rýb s postupujúcim lovom vôbec neutíchala Šok ,práveže ryby atakovali aj tie najnemožnejšie nástrahy z môjho arzenálu. Boli akoby v nejakom tranze (aj s rybárom) Rybačku som vtedy ukončil ... už neviem ani ako. Na druhý deň to samé, ... ale predsa len čosi už ubudlo z aktivity. Tretí deň už bolo cítiť, že to končí ... štvrtý, keby človek nevedel čo sa tam udialo, už by si ani nič nevšimol.

Už v prvý deň po rybačke a precitnutí z tranzu sa záhada vyriešila takpovediac sama. Veď indície ležali priamo pred mojim zrakom. V tom čase sa asi 1 km povyše budovala MVE. Aby dosiahli lepší odtok spod turbín museli na niekoľkých miestach upraviť dno rieky. Najviac to schytal bývalý brod, ktorého dno museli  "zhobľovať" o dobrý meter pod pôvodnú úroveň. A tu bol celý pes zakopaný! Stavebné stroje rozrušili nemalú plochu dna ... za uvoľnenou potravou prišli drobne rybky ... a za nimi tie väčšie-dravé ... a za nimi ja. Lovil som práve na spodnom úseku takto upraveného brodu, kde (aj pôvodne) už prechádzal do hlbších partií. Desať rokov však urobilo svoje a dnes by sotva kto povedal, že sa tam kedysi ťahala jedna ryba za druhou.

Čas urobil svoje a ... a Rieka tečie ďalej Vyvalujem oči! Super!.

P.S. Neraz pred tým, ale aj potom sme sa pri šnorchlovaní v plytčinách Hrona bavili tak, že sme rukou pohrabali štrkové dno. Keď mierny prúd odniesol oblak kalu prtolili sa nám drobné rybky a neraz aj menšia mrenka priamo medzi prstami ... hľadali si potravu na čerstvo rozrušenom dne.
« Posledná zmena: 06. Júl 2011, 09:26:08 od oreno » Zaznamenané
Strán: [1] Tlačiť 
« predchádzajúce ďalšie »
Skočiť na:  

Prinášame neustále aktuálne novinky na trhu rybárskych potrieb. Rybárske potreby - novinky. Ponúkame vám kvalitné výrobky svetových výrobcov a značiek. Výrobcovia rybárskych potrieb. Slovenský RYBÁR | Poháňané SMF 1.1.5.
© 2005, Simple Machines LLC. Všetky práva vyhradené.
Sme najlepší v predaji rybárskych potrieb. Vyskúšajte náš e-shop www.rybarovsvet.sk. Pohodlie na rybačke doprajte aj svojej rodine kemping - rybárske stoličky, lehátka, bivaky.
Slovenský RYBÁR, s.r.o. vydavateľ magazínu Slovenský RYBÁR, predajca rybárskych potrieb OKFISH.SK, sídlo Andreja Hlinku 1039, 050 01 Revúca, reklamy@slovenskyrybar.sk